Ez az applet a különböző típusú távcsövekben keletkező fényes csillag diggrakciós képét számolja ki. A kép a különböző kitakarásokról a valóságnak megfelelő képet adja, azzal a különbséggel, hogy a négszögletes képpontokból összerakott ábra az összehajtott selyemsálakon is látható moiré mintázatokat adja, ha a diffrakciós gyűrűk túl sűrűn követik egymást.
Érdekes a tartólábak hatása. Vizsgáljuk nagy átmérőnél, (500 mm), azt tapasztalhatjuk, hogy a vastagabb tartólábak a csillagból kiinduló "tüskéket" szaggatottá teszik. A háromlábú tükörtartók "hatágú" csillagokat eredményeznek, a vastagabb tartólábak itt is szaggatottá teszik a tüskéket. Érdekes, hogy a háromágú tartó ugyan hat tüskét eredményez, de rövidebb, halványabb tüskéket. A görbe tükörtartó (lásd: Bozsoky-féle) egy érdekes kétágú seprűmintázatba keni szét a tüskéket, és mivel ugyanazt a fénymennyiséget nagyobb felületen szórja szét, kevésbé észrevehető. Aki a "tüskéket" nem szereti, rendeljen görbe tükörtartót. A Kulin féle prizmatartó a Távcső világából származik, ha még van valakinek ilyen "dióverője" talán felismeri a csillagmintázatot, amit a program ad. Nekem személy szerint a négyágú tartó tetszik a legjobban. Könnyen szerelhető, robusztus, állítható, és a négyágú csillag szerintem a legszebb.
A kontrasztrekeszről: A kontraszt növelhető egy olyan rekesszel, amely a széle felé átlátszatlan, a közepe felé az átlátszósága folyamatosan nő. Vigyázat, a felbontás és a fényerő csökken, viszont a megfelelő rekesszel a diffrakciós gyűrűket az Airy korong körül el lehet tüntetni. Akit érdekel, a rekesz pontos leírásáról tudok bővebbet mondani. Tehát: fanatikus Hold és bolygómegfigyelők, figyelem: lehet kísérletezni. Nagy fényerejű refraktoroknál biztosan érdekes lenne kipróbálni. A módszer segít a színi hiba csökkentésében, és minden bizonnyal a legjobb refraktoroknál is keményebb kontrasztot ad. Az elmélet szerint legalábbis...
Ezek az én szubiektív megfigyeléseim, a program alapján.
A program egy szerényebb teljesítményű gépen lehet, hogy el sem indul. Ez esetben futtassuk le a szerényebb kistesóját, ami 256x256 ablakra számol, azonban az így kapott kép is szerényebb lesz... Még egy gyorsabb gépen is eltarthat akár 10-20 másodpercig is a kép megjelenítése, a lassabb gépen pedig akár 1-2 percig, tehát: TÜRELEM. Mellesleg zabálja a memóriát. kb 5 mega RAM kell neki. (többek között 2 db egymegás tömbön operál)
FIGYELEM! A program a módosított beállításokra csak a Számolj! feliratú gomb lenyomása után reagál. A túlexponálás hatására csak akkor látjuk a halványabb mintázatokat, ha az előbb említett gombot megnyomjuk.

Ha gyorsabb géppel rendelkezünk, akkor ajánlom a program 512x512 ablakos verzióját, amely részletesebb és jobb képet ad a jelenségről.

A program 2D gyors Fourier transzformációt végez 512x512-es ablakon, egyszeres pontosságú lebegőpontos aritmetikával.